De Profundis

Portada de De Profundis DATOS DE JUEGO
Sistema: N/A (cartas)
Época: varias
Tipo: Manual básico
DATOS DE DIGITALIZACIÓN
Descarga: No disponible; pero ya tenemos la versión descargable en Español.
DATOS DE PUBLICACIÓN
Autor(es): Michal Oracz
Editorial: Wydawnictwo Portal
Referencia: 15 zł
Fecha: 2001
ISBN: desconocido
Páginas: desconocido
Formato: Tapa blanda, portada color, interior desconocido
TEXTO POSTERIOR
De Profundis, napisany przez Michała Oracza, to kolejny produkt Wydawnictwa Portal z cyklu Nowa Fala. Cykl ten charakteryzuje innowacja i niecodzienne podejście do RPG. Gry oznaczone tym symbolem nie są grami fabularnymi w typowym tego słowa znaczeniu. Wyznaczają one nową jakość, stawiając na wyobraźnie i doświadczenie grających. De Profundis świetnie wpasowuje się w ten schemat.
Pierwsze co rzuca się w oczy po zakupie tego produktu, to okładka oznaczona ostrzegawczym napisem Produkt tylko dla dojrzałych i odpowiedzialnych. Tekst ten oczywiście intryguje, ale jak można się przekonać po zapoznaniu z treścią gry, nie jest tam umieszczony bez powodu. In plus zaliczyć można tajemniczą ilustrację na okładce i to, że całość wydrukowana jest na kredowym papierze.

De Profundis to listy. Taka jest idea tej gry, jak i styl w jakim ją napisano. Autor sprawia wrażenie jakby każdy rozdział był listem adresowanym do starego przyjaciela. Każdy tworzy mini-opowieść wciągającą coraz bardziej w świat gry. Fragmenty o mechanice (choć jest ich śladowa ilość) nie są niczym oddzielone od części fabularnej, od opowieści, której świadkami mimowolnie się stajemy. Taki sposób pisania powoduje, że De Profundis czyta się świetnie po prostu jako opowiadanie, przy okazji przyswajając sobie fragmenty tyczące się samej rozgrywki.
Całość podzielona jest na cztery części. Wstęp, w którym, zaraz po wprowadzającej scenie, dowiadujemy się co oznaczają podstawowe pojęcia używane w tej książeczce: takie jak Nowa Fala, psychodrama, czy też samo De Profundis, oraz trzy księgi, które pokazują nam różne sposoby gry.
Akcja gry osadzona jest, zależnie od woli jej uczestników, w latach dwudziestych (teraz już poprzedniego wieku) lub w teraźniejszości. Całość polega na pisaniu listów utrzymanych w konwencji dzieł H.P. Lovecrafta i E.A. Poe, które będą tworzyły jakąś historię. Historię, za która nasz adresat (chyba, że piszemy je sami do siebie, co również jest możliwe!) odpłaca nam się równie niezwykłymi zwierzeniami. Całość powinna zachowywać klimat i nastrój dzieł mistrzów.
Przebijając się przez treść łatwo zrozumiemy dlaczego na okładce zobaczyliśmy ostrzegawczy napis. Podręcznik napisany jest niestandardowo, a przez to może być w łatwy sposób opacznie zrozumiany, nie jako gra, ale jako wstęp do chorego postrzegania rzeczywistości. Szczególnie rozdział opisujący Fantasmagorię czytany w autobusie, opatrzony czarno-białymi ilustracjami, które od razu budzą skojarzenia z Zewem Cthulhu, robi ogromne wrażenie. Na pewno nie jest to podręcznik dla ludzi, którzy postrzegają świat pragmatycznie, nie widząc w nim cząstki niezwykłości.
Końcowe wniosku nasuwają się same. De Profundis to gra dla ludzi wrażliwych. Gra dla ludzi, którzy nie boją się trudnej i zapomnianej już dziś sztuki pisania listów, a może nawet ją kochają. Gra dla wielbicieli mistrzów grozy, dla miłośników Zewu Cthulhu. Jeżeli ktoś zalicza się do którejś z tych kategorii powinien natychmiast zakupić ten podręcznik. Nawet jeśli nie starczy mu sił na korespondencję to wiele satysfakcji sprawi mu samo czytanie kunsztu Michała Oracza i poznawanie jego niezwykłego spojrzenia tak na RPG, jak i na otaczającą nas rzeczywistość.

INFORMACIÓN ADICIONAL
Comentario:
Versión original en Polaco del juego rpistolar creado por Michal Oracz.
Traducción
Sería traducido al Español por Edge Entertainment (desde la versión en Inglés, supongo). Más información

No hay comentarios:

enlace a la portada del blogenlace a la página principal del foro¿Buscas algo en particular, humano?
Consulta al BIBLIOTECARIO YITHIANO:


MENTES INTERCAMBIADAS:PÁGINAS VISTAS POR CTHULHU-ADICTOS